DTF – co to za technologia ?

DTF – Direct to Film – upraszczając, drukujemy na foli i przenośmy na atrament. Technologia która przebojem wkradła się do serc projektantów i wykonawców nadruków na tekstyliach.  Jak to wygląda w praktyce ? 

Proces druku jest stosunkowo łatwy. Za pomocą plotera czy drukarki wykonujemy wydruk na folii PET. Drukujemy specjalnym atramentem tekstylnym na bazie pigmentu. Zadrukowaną powierzchnię należy pokryć pudrem, który jest topliwym klejem. Całość musimy wysuszyć i przetransferować na odzież. DTF możemy wykonywać manualnie lub automatycznie. W praktyce najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na kompletną linię do druku DTF. W tym układzie folia z plotera trafia od razu do urządzenia zwanego Powederem, a tam przechodzi przez kolejne etapy. Na początek nadruk jest wstępnie utrwalany, następnie na farbę nakładany jest klej i całość trafia do pieca termicznego. Na koniec folia jest schładzana i zwijana na rolkę. 

DTF ma wiele plusów. Nie musimy stosować żadnych podkładów na materiał. Pozycjonowanie wydruku jest łatwe i nie stanowi problemu. Poprawnie uruchomiona linia działa praktycznie bezobsługowo. Aplikacje możemy transferować praktycznie na każdy materiał który jest odporny na obróbkę termiczną w prasie.