Co to jest druk wielkoformatowy i jaką drukarkę wybrać?

 Jedną z form poligrafii jest druk wielkoformatowy, który odbywa się w specjalnej drukarce znanej też jako ploter. Urządzenie bazując na obrazie cyfrowym, nanosi tusz na wielkopowierzchniowy materiał — najczęściej banerowy, foliowy i papierowy, co wykorzystywane jest przede wszystkim w marketingu. Dzięki tej technice możliwe jest zagospodarowanie powierzchni banerów, billboardów, szyldów, plakatów oraz innych nośników reklamowych. Sama nazwa „wielkoformatowy” tyczy się rozmiaru druku zaczynającego się od 50 cm szerokości, a kończącego się na nawet kilku metrach. Z oczywistych powodów takich rozmiarów nie są w stanie obsłużyć tradycyjne urządzenia znajdujące się w domu czy biurze.

Technologie druku wielkoformatowego

W zależności od potrzeb i wymagań projektowych druk wielkoformatowy może być realizowany w technologii m.in.:

  • Solwentowej — w tej technologii tradycyjne atramenty wodne zastąpiono pigmentowymi atramentami solwentowymi, które są dość mocno toksyczne, jednak niezwykle odporne na czynniki zewnętrzne. Ponadto nadają się do większości podłoży bez konieczności ich laminowania,
  • Ekosolwentowej — alternatywa dla druku solwentowego, która jednak cechuje się mniejszą odpornością na warunki zewnętrzne i wyższą ceną, przez co jest o wiele rzadziej stosowana. Choć z powodów ekologicznych i zdrowotnych ogólnie rekomendowana,
  • UV — polega na napyleniu kropel tuszu na zadrukowywaną powierzchnię i utrwaleniu wzoru za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Ponadto ten rodzaj druku jest szybki i wszechstronny, gdyż można go stosować na wielu materiałach, wśród których znajdują się tablice reklamowe z PVC, HDF i szkła.

Wybór sprzętu

Omówiliśmy podstawy, pora więc wspomnieć o urządzeniu, które obsłuży druk wielkoformatowy. Szczególnie polecamy plotery marki Eltron, wśród których niezwykle popularny jest model MT3220GX pracujący w technologii druku UV. Jeśli jesteś zainteresowany, to ten i inny sprzęt wraz z różnymi akcesoriami znajdziesz na stronie sklepu CapriCorn. Serdecznie zapraszamy!