Druk DTF. Czy zastąpi DTG ?

W ostatnim czasie możemy zaobserwować ogromny wzrost zainteresowania metodą druku DTF. Czym jest DTF i jakie ta technologia ma plusy i minusy można przeczytać w poprzednim artykule. Tutaj jednak chciałbym się skupić na pytaniu, na które w ostatnim czasie odpowiadam kilka razy dziennie. Czy DTF zastąpi druk DTG. I uwaga, odpowiedź brzmi: NIE. A przynajmniej nie w tej formie jakiej teraz funkcjonuje. Aby wyprzeć DTG zakres możliwości musiałby być znacznie większy. 

Oczywiście w wielu aspektach łatwiej będzie nam wykonać nadruk na foli i wkleić go w dowolne miejsce. Jednakże rozmawiając o wyparciu całkowicie druku DTG musimy wziąć pod uwagę także wiele profesjonalnych firm, które świadczą usługi dla indywidualnych klientów i osiągają jakość druku DTG, która praktycznie jest poza zasięgiem dla metody DTF. Odpowiednio przygotowując plik graficzny i korzystając z nowoczesnej drukarki DTG z zaawansowanym oprogramowaniem RIP mamy możliwość osiągnięcia świetnych efektów druku. Grafiki mogą być wtopione w kolor koszulki, wydobywać się z wnętrza materiału i nie będą obcinane twardą linią. Doskonałe odwzorowanie kolorów, skali szarości, przejść tonalnych, możliwość wycinania czerni zastępowanej czernią materiału i wtopienia grafik dają nieograniczone możliwości. Najprościej można to zobrazować prostym doświadczeniem. Wydrukujmy na czarnej koszulce  w obu technologiach grafikę która obrazuje chmurę dymu. Szybko stwierdzimy że efekt jaki uzyskamy w DTG jest poza zasięgiem technologii DTF. 

Podsumowując DTF daje nam wiele nowych możliwości. Może zastąpić kłopotliwe folie flex, sublimacje czy subli floki i inne metody transferu i sitodruku. W zależności od profilu firmy i rodzaju klienta końcowego DTF powinno rozszerzyć i uzupełnić ofertę, nie zastąpi jednak w całości druku DTG.