Firma Kodak i atramenty FTF/DTF

Direct To Film to technologia, która jest zamiennikiem dla tradycyjnych metod nadruku powierzchniowego. Warto zapoznać się z drukiem DTF, zwłaszcza że firma Kodak ogłosiła wprowadzenie nowego systemu atramentów do drukowania w tej technologii. Dla m.in. drukarni oznacza to jeszcze większą elastyczność w realizacji projektów przy niższych kosztach inwestycyjnych.

Czym jest druk DTF?

Film to Fabric, znany też jako Direct to Film, to technologia, która łączy w sobie zalety druku cyfrowego z drukiem transferowym. Umożliwia nanoszenie niestandardowych grafik na foliach PET, by kolejno pokryć mokry wydruk samoprzylepnym proszkiem, podgrzewanym następnie w piecu. Uzyskany w ten sposób nadruk można przenieść na tkaninę za pomocą prasy termicznej, gdzie folia jest odrzucana. Podstawą atramentu są pigmenty, które umożliwiają uzyskanie jasnych wzorów i barw o wyglądzie podobnym do sitodruku.

Systemy atramentowe DTF działają z większością zmodyfikowanych drukarek atramentowych. Warto też wspomnieć o możliwości drukowania na różnorodnych tkaninach i ich mieszankach. Należą do nich m.in.:

  • tkaniny naturalne,
  • sztuczny jedwab,
  • nylon,
  • poliester.

Zalety druku Direct to Film

Wykorzystanie technologii DTF wiąże się z większą elastycznością w realizacji projektów. Wszystko dzięki wyeliminowaniu procesu obróbki wstępnej, co oznacza wydajniejszy przepływ pracy. Znacznie rozszerza to też zakres podłoży, na których może drukować dekorator odzieży — przykładowo, w ciemnych tkaninach z poliestru, drukowanych zgodnie z technologią DTF, nie może być mowy o przebarwieniach, które tak często powoduje wspomniana obróbka wstępna — obowiązkowa m.in. w druku DTG.

Koszt za podstawowe drukarki DTF jest dość niewielki, co zwłaszcza dla niewielkich drukarni oznacza maksymalizację zysków przy jak najniższej inwestycji. Należy jednocześnie zwrócić uwagę, że sam sprzęt do druku DTF kosztuje mniej od tradycyjnych urządzeń DTG. Ponadto generuje on o wiele mniej odpadów, co jest istotne z perspektywy ekologii. Co więcej, jeżeli projekt zostanie zepsuty, to usterka wpłynie jedynie na niewielki obszar folii, a sama odzież nigdy się przy tym nie zmarnuje.