Jak wykonać nadruk na koszulce?

Znakowanie odzieży drukiem Direct to Film i Direct to Garment jest bardzo popularne. Dzięki nim bez problemu możemy wykonać trwały nadruk na koszulce. Jak to wygląda w praktyce?

Znakowanie drukiem DTF

Proces należy zacząć od konfiguracji drukarki. Jest to niezwykle ważne, bo jeśli na tym etapie dojdzie do błędów wydruk nie będzie spełniał zakładanych wytycznych. Poza wprowadzeniem odpowiednich ustawień należy upewnić się czy rozłożone aplikacje nie są rozmieszczane zbyt gęsto, co uniemożliwi ich poprawne rozdzielenie.

Systemy DTF Eltron w sposób automatyczny kontrolują cały proces druku. Folia z nadrukowaną aplikacją przemieszcza się do modułu proszkującego, gdzie aplikacje pokrywane są proszkiem DTF. Nadmiar proszku jest usuwany z folii i trafia do komory, skąd jest później odzyskiwany.

Zadrukowana i zasypana proszkiem folia trafia do pieca, gdzie w 120 stopniach proszek topi się. Roztopiony proszek zaraz za piecem jest szybko schładzany i zastyga. Na koniec procesu folia jest zwijana na rolkę a aplikacje gotowe do transferu.

Nadruki DTF transferujemy za pomocą prasy termicznej. Temperaturę oraz docisk prasy należy dostosować do materiału na jakim pracujemy.

Nadruk DTG

Technologia Direct to Garment dedykowana jest głównie do pracy z materiałami bawełnianymi. Materiał przed drukiem DTG mysi zostać odpowiednio przygotowany. Koniecznie należy nałożyć odpowiedni podkład. Proces podładowania koszulek może być wykonywany za pomocą specjalnych urządzeń do nakładania podkładu lub manualnych rozpylaczy.

Gdy materiał jest pokryty podkładem i wysuszony możemy rozpocząć proces druku. Po wprowadzeniu do oprogramowania wszystkich ustawień, drukarka wydrukuje aplikacje bezpośrednio na materiale. W zależności od konfiguracji może drukować białym kolorem.

Po wydruku, nadruk powinien zostać utrwalony w prasie lub piecu.

Co wybrać?

Obie metody gwarantują nadruki o żywych barwach. Jednak według wielu osób, druk DTF jest trwalszy od technologii DTG. Ponadto transfer Direct to Film może być tańszy — zwłaszcza w przypadku większej ilości wydruków. Systemy DTF są bardzo wydajne a sama technologia daje nam możliwość aplikacji na wielu rodzajach materiałów.

DTG dobrze sprawdzi się w przypadku niewielkich zamówień i zdobień nakładanych bezpośrednio na materiały bawełniane.