Technologia druku DTG

Druk DTG -Direct to garment to technologia bezpośredniego druku na tkaninach tekstylnych. Dedykowana jest przede wszystkim do materiałów naturalnych lub mieszanych jednak z przewagą włókien naturalnych.  

Technologia druku DTG cieszy się bardzo duża popularnością i stosuje ją wiele małych i dużych drukarni i agencji reklamowych. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą producentów nowoczesnych drukarek, którzy dbają o ciągły rozwój technologiczny sprzętu i usprawnienie procesu druku. Wpływ na popularność tej metody ma także dostępność unowocześnionych atramentów tekstylnych, które stają się bezpieczniejsze dla głowic drukujących, zwiększają trwałość nadruków i są łatwe w użytkowaniu. Lata pracy nad technologią oraz jej komponentami pokazały , że można osiągać najwyższą trwałość nadruku przy jednoczesnym zachowaniu żywych i pięknych kolorów, a dokładność przeniesienia danego projektu na materiał jest zdumiewająca. Nie wątpliwą zaletą technologii jest możliwość natychmiastowego druku, bez specjalnego długotrwałego przygotowania całego procesu oraz niski koszt wykonania nadruku zarówno na jasnych czy ciemnych materiałach. Technologia ta stała się wręcz idealna do wykonywania indywidualnych  zleceń, cechujących się wysoką jakością wykonania. 

Proces druku DTG …

 Proces druku można podzielić na trzy etapy: 
  1. Przygotowanie produktu / koszulki.
  2. Wydruk grafiki.
  3. Utrwalanie nadruk
Przed nałożeniem nadruku, koniecznie musimy odpowiednio przygotować materiał. Powinniśmy usunąć z powierzchni wolne włókna, nitki oraz zanieczyszczenia. Następnie materiał musi zostać pokryty podkładem. Wyróżniamy tutaj dwa rodzaje podkładów – do materiałów czarnych i ciemnych na których drukujemy z użyciem białego poddruku oraz podkłady dedykowane do materiałów jasnych na których druk realizowany jest za pomocą warstwy kolorowej, bez białego atramentu. Podkład powinien zostać położony równo na całej powierzchni. Ważna jest także jego ilość. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednich urządzeń, które precyzyjnie sterują ilością i prędkością natrysku podkładu na materiały. Gdy koszulka jest już pokryta podkładem, musimy ją dokładnie wysuszyć w prasie termicznej. Teraz koszulka jest już gotowa do załadowania do drukarki.
Odpowiednio przygotowaną grafikę przesyłamy do drukarki. W zależności od urządzenia druk może być realizowany za pomocą jednego przejścia lub dwóch. Nowoczesne drukarki dwugłowicowe mogą drukować warstwę białą i kolorową w jednym przejściu.
Aby nadruk mógł osiągnąć odpowiednią trwałość musi zostać termicznie utwardzony w prasie termicznej. Teraz można już spakować gotowy produkt i wysłać do klienta. Pamiętajmy jednak że pełne utwardzanie trwa jeszcze 24 godziny po wyjęciu z prasy. Więc nie należy prać odzieży bezpośrednio po procesie druku. 

Mimo tego, że proces druku wydaje się łatwy, wiele firm ma duże problemy z poprawnym drukiem. Wynikają one z wielu aspektów. Między innymi ze słabej jakości sprzętu, lub sprzętu przestarzałego, źle dobranym atramentom lub błędom jakie popełniają w trakcie wykonywania poszczególnych operacji. dlatego właśnie ważnym aspektem jest również współpraca z profesjonalnymi serwisami urządzeń oraz przeprowadzanie regularnych przeglądów sprzętu. Nie oceniona w początkowej fazie wdrożenia technologii jest pomoc szkoleniowców, techników znających maszynę jak własną kieszeń oraz technologię. Zachęcamy więc zawsze do kontaktu z nami gdy pojawią się jakiekolwiek pytania, wątpliwości dotyczące urządzeń. Niejednokrotnie zmiana sposobu myślenia lub mała regulacja docisku prasy czy też sposobu nanoszenia podkładu może całkowicie zmienić efekt pracy i poziom frustracji operatora drukarki.