Druk DTG -Direct to garment to technologia bezpośredniego druku na tkaninach tekstylnych. Dedykowana jest przede wszystkim do materiałów naturalnych lub mieszanych jednak z przewagą włókien naturalnych.
Technologia druku DTG cieszy się bardzo duża popularnością i stosuje ją wiele małych i dużych drukarni i agencji reklamowych. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą producentów nowoczesnych drukarek, którzy dbają o ciągły rozwój technologiczny sprzętu i usprawnienie procesu druku. Wpływ na popularność tej metody ma także dostępność unowocześnionych atramentów tekstylnych, które stają się bezpieczniejsze dla głowic drukujących, zwiększają trwałość nadruków i są łatwe w użytkowaniu. Lata pracy nad technologią oraz jej komponentami pokazały , że można osiągać najwyższą trwałość nadruku przy jednoczesnym zachowaniu żywych i pięknych kolorów, a dokładność przeniesienia danego projektu na materiał jest zdumiewająca. Nie wątpliwą zaletą technologii jest możliwość natychmiastowego druku, bez specjalnego długotrwałego przygotowania całego procesu oraz niski koszt wykonania nadruku zarówno na jasnych czy ciemnych materiałach. Technologia ta stała się wręcz idealna do wykonywania indywidualnych zleceń, cechujących się wysoką jakością wykonania.
Proces druku DTG …
- Przygotowanie produktu / koszulki.
- Wydruk grafiki.
- Utrwalanie nadruk
Odpowiednio przygotowaną grafikę przesyłamy do drukarki. W zależności od urządzenia druk może być realizowany za pomocą jednego przejścia lub dwóch. Nowoczesne drukarki dwugłowicowe mogą drukować warstwę białą i kolorową w jednym przejściu.
Aby nadruk mógł osiągnąć odpowiednią trwałość musi zostać termicznie utwardzony w prasie termicznej. Teraz można już spakować gotowy produkt i wysłać do klienta. Pamiętajmy jednak że pełne utwardzanie trwa jeszcze 24 godziny po wyjęciu z prasy. Więc nie należy prać odzieży bezpośrednio po procesie druku.
Mimo tego, że proces druku wydaje się łatwy, wiele firm ma duże problemy z poprawnym drukiem. Wynikają one z wielu aspektów. Między innymi ze słabej jakości sprzętu, lub sprzętu przestarzałego, źle dobranym atramentom lub błędom jakie popełniają w trakcie wykonywania poszczególnych operacji. dlatego właśnie ważnym aspektem jest również współpraca z profesjonalnymi serwisami urządzeń oraz przeprowadzanie regularnych przeglądów sprzętu. Nie oceniona w początkowej fazie wdrożenia technologii jest pomoc szkoleniowców, techników znających maszynę jak własną kieszeń oraz technologię. Zachęcamy więc zawsze do kontaktu z nami gdy pojawią się jakiekolwiek pytania, wątpliwości dotyczące urządzeń. Niejednokrotnie zmiana sposobu myślenia lub mała regulacja docisku prasy czy też sposobu nanoszenia podkładu może całkowicie zmienić efekt pracy i poziom frustracji operatora drukarki.